Okres poprzedzający dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas sprzyjający refleksji i wspomnieniom. Jednak to też czas wytężonej pracy – czyszczenia i konserwacji nagrobków naszych bliskich.
Październik i listopad to czas, w którym w sposób szczególny dbamy o pamięć naszych bliskich. Nie tylko wspominamy i ciepło myślimy o zmarłych, ale też szanujemy pamięć o nich przez dbanie o miejsca ich spoczynku. Gdy jesteśmy zabiegani i zapracowani, zwykle zgłaszamy się po pomoc do specjalistycznych firm, świadczących usługi sprzątające. Jeśli jednak mamy więcej czasu, wolimy to zrobić we własnym zakresie, albo zwyczajnie – brakuje nam pieniędzy – musimy znać kilka podstawowych zasad pielęgnacji i konserwacji nagrobków. Bardzo wiele bowiem zależy od tego, z jakiego surowca wykonany jest nagrobek.
Niezależnie od tego, z czego jest zrobiony, musimy zacząć od starannego umycia i oczyszczenia pomnika. Dokładnego usunięcia mchów, grzybów, liści drzew, glonów i ewentualnej pleśni. Jeśli pomnik wykonany jest z betonu lub lastryko bez obaw możemy posiłkować się drucianą szczotką i wiaderkiem z wodą. Jeśli jednak musimy wyczyścić nagrobek z marmuru, najlepiej użyjmy do tego celu ściereczki wykonanej z mikrofibry. Mikrofibra jest materiałem delikatnym, a przy tym bardzo skutecznym. Nie wymaga też używania detergentów, jedynie odrobiny ciepłej wody. A to jest szczególnie ważne w przypadku kamiennej płyty. Podczas jej czyszczenia powinniśmy bowiem unikać ostrych, chemicznych środków czyszczących. Ściereczka z mikrofibry nam na to pozwoli.
– Można używać jej zarówno na mokro, jak i bez użycia wody. Najważniejsze jednak jest to, że nie musimy używać już żadnych detergentów – mówi Rafał Bronisz, dyrektor Działu Rozwoju Produktów Stella Pack S.A.
Co zrobić gdy nagrobek jest bardzo zaniedbany i bardzo brudny? Wtedy najlepiej będzie jednak poprosić o pomoc fachowców. Najlepsza do czyszczenia dużych zabrudzeń jest bowiem myjka ciśnieniowa.
Po dokładnym umyciu i oczyszczeniu nagrobka nie zapomnijmy o starannym wytarciu go do sucha. W tym celu możemy sięgnąć np. po kawałek skóry lub antystatyczną ściereczkę z mikrofibry. Jeśli regularnie dbamy o nagrobek, taka pielęgnacja powinna w zupełności wystarczyć. Co jakiś czas możemy sięgnąć po silniejszą pomoc – np. delikatny środek myjący. Po umyciu nagrobek możemy też zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Raz do roku nagrobki powinniśmy też pokryć warstwą ochronną. Najlepiej taką na bazie żywicy, bezbarwnego wosku lub z dodatkiem silikonu lub teflonu. Taka, dodatkowa ochrona sprawi, że skutecznie zabezpieczymy pory i mikrouszkodzenia płyty i unikniemy szkodliwego działania deszczówki.