Rada Przedsiębiorczości Lubelszczyzny (RPL), skupiająca przedstawicieli najważniejszych organizacji biznesowych w regionie, przedstawiła 27 lutego br. cele i kluczowe obszary swojego działania zaplanowane na 2014 rok. RPL w sposób szczególny będzie domagać się zwiększenia efektywości działań urzędników na Lubelszczyźnie oraz lepszego wykorzystania potencjału lubelskich uczelni do rozwoju gospodarczego regionu. Wśród pomysłów zaprezentowanych przez zarząd RPL znalazła się m.in. koncepcja stopniowej konsolidacji lubelskich uczelni wyższych.
Podczas pierwszego spotkania RPL w tym roku z dziennikarzami, zarząd przedstawił raport z dotychczasowych działań Rady. – Poprzednie, w tym ubiegłoroczne cele RPL, skupione były wokół typowych projektów infrastrukturalnych, które najbardziej ograniczały rozwój gospodarczy naszego regionu. RPL walczył o strefy ekonomiczne, drogi szybkiego ruchu, w tym trasę S17 i S19, o lotnisko oraz o inwestycje kolejowe na trasie Lublin-Warszawa. Większość z tych działań zakończyła się sukcesem, inne będziemy dalej monitorować. Z kolei perspektywa kolejnych kilku lat musi być oparta o inwestycje w nowe technologie, innowacje oraz poprawę komercjalizacji badań. Bez tych nakładów, które nota bene muszą być skutecznie powiązane z oczekiwaniami biznesu, nasza gospodarka nie będzie w stanie sprostać konkurencji – uważa Maciej Maniecki, prezes zarządu RPL.
Rada uważa, że najbliższe lata muszą także wymóc zmiany funkcjonowania lubelskich szkół wyższych. Rozwój lubelskiego biznesu jest ściśle powiązany z jakością absolwentów, którzy opuszczają mury uczelni. Dostęp do wykwalifikowanych kadr może przedsiębiorcom zapewnić silny uniwersytet, z bogatym zapleczem technicznym oraz wysokiej klasy wykładowcami. Jednym z pomysłów na podniesienie krajowej i europejskiej rangi lubelskiej edukacji na poziomie wyższym, może być stopniowa konsolidacja uczelni. – Z początku współpraca mogłaby rozwijać się na poziomie międzywydziałowym, zaś pełne zakończenie konsolidacji mogłoby być osiągnięte w momencie powstania połączonego, wspólnego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia taka sprostałaby wymaganiom niżu demograficznego, ostrej konkurencji na rynku krajowym i stanowiłaby ośrodek, który bez kompleksów mógłby walczyć z innymi europejskimi uniwersytetami w obszarze dydaktyki i badań naukowych – zakłada prof. dr hab. Włodzimierz Sitko, członek zarządu RPL.
Rada zamierza także walczyć z przejawami biurokracji oraz domagać się od władz zwiększenia efektywności pracy urzędników na Lubelszczyźnie. RPL będzie też wspierać idee zarządzania samorządowymi obiektami przez doświadczone, specjalistyczne spółki zewnętrzne na zasadzie outsourcingu.