Kościotrup, karetka, parawan, a za nim happeningi rodem z kawałów przychodzi „baba do lekarza” – w ten lekki i przystępny sposób studenci kierunków medycznych w całej Polsce uczą się, jak rozmawiać z pacjentami. Przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA, na uniwersytetach medycznych przeprowadzona właśnie została akcja Naukowej Fundacji Polpharmy pod zabawną nazwą „Weź się lecz”.
W maju i czerwcu na uniwersytetach, kolegiach i wydziałach medycznych w całym kraju, studenci uczyli się właściwego postępowania z pacjentem i umiejętnego zachęcania do świadomego i odpowiedzialnego leczenia. To duży problem, ponieważ Polacy chętnie leczą się na własną rękę, nie przestrzegają zaleceń, niesystematycznie biorą leki i często przerywają kurację np. antybiotykami zaraz po ustąpieniu uciążliwych objawów. Naukowa Fundacja Polpharmy wspólnie ze studenckim stowarzyszeniem IFMSA, zorganizowała akcję „Weź się lecz”, która ma zwrócić uwagę na ten problem.
W ramach kampanii „Weź się lecz” od 9 maja do 13 czerwca po Polsce krążył specjalnie oznakowany samochód imitujący karetkę. Na terenie uniwersytetów, kolegiów i wydziałów medycznych prowadzone były wykłady i happeningi z udziałem animatorów wcielających się w role pracownika służby zdrowia i pacjenta. Animatorzy prowadzili modelowe rozmowy z pacjentami. W specjalnie zaaranżowanej scenerii pokazywali, jak skutecznie zachęcać ich do systematycznego leczenia i szczerej komunikacji z lekarzem, farmaceutą czy pielęgniarką. Studenci uczyli się np. jak powinni rozmawiać z pacjentami, jak mogli pomagać im w rozwiązywaniu problemów związanych z zaleconą terapią. A potem rozwiązywali test konkursowy, by mieć szansę wyjechać na konferencję do Lizbony.
„Weź się lecz” to potrzebna i ważna akcja, bo Polacy nie należą do łatwych pacjentów. Badania pokazują, że szczególnie chętnie leczymy się na własną rękę, często w ogóle nie chodzimy na wizyty lekarskie lub nie stosujemy się do zaleceń. Sami modyfikujemy dawki leków i nie bierzemy do końca antybiotyków. „Weź się lecz” ma nauczyć przyszłych lekarzy, farmaceutów i pielęgniarki sposobów rozmawiania i wpływania na zachowania pacjentów.
– Jest wiele prostych metod, dzięki którym pacjentom można ułatwić systematyczne, a zatem – bardziej skuteczne leczenie. Dzięki ich zastosowaniu lekarze, pielęgniarki i farmaceuci mogą wykorzystać swój cenny czas bardziej efektywnie, bowiem łatwiej i szybciej będą mogli osiągnąć u swoich pacjentów cele terapii – mówi prof. Przemysław Kardas z I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Prof. Kardas jest współredaktorem (obok prof. Zbigniewa Gacionga z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) pierwszej kompleksowej publikacji pt. „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań” wydanej przez Naukową Fundację Polpharmy.
Producentem serii eventów „Weź się lecz” była lubelska agencja Cumulus.